Seminaria zdalne dla nauczycieli matematyki
ostatnia modyfikacja 14.09.2024
Zdalne seminaria olimpijskie to inicjatywa Komitetu Głównego Olimpiady Matematycznej Juniorów mająca na celu promocję Olimpiady i dotarcie do nauczycieli matematyki pracujących w całej Polsce. Polegają one na wspólnym rozwiązywaniu zadań o tematyce olimpijskiej i dyskusji związanych z nimi rezultatów, przystępnych dla uczniów szkoły podstawowej. Zadania z poprzednich seminariów znaleźć można w zakładce ,,Dla nauczyciela".
Zdalne seminaria olimpijskie dla nauczycieli we wrześniu 2024 r.
Zajęcia w grupach będą odbywać się równolegle na platformie Zoom lub Google Meet, zgodnie z poniższym harmonogramem. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Ze względu na zdalną formułę spotkań konieczna jest rejestracja. Uczestnicy spotkań otrzymają potwierdzenie udziału (po zakończeniu wszystkich seminariów).
Rejestracja na seminaria jest zakończona
Wszystkie osoby zapisane na zajęcia otrzymają drogą elektroniczną link do spotkania i materiały. Zaświadczenia potwierdzające udział w seminarium przesłane zostaną na początku października.
6 września 2024 r. (piątek), godz. 18:00-20:00
Przypadki, czyli jak rozpocząć przygodę z OMJ — Jadwiga Czyżewska
Krótki opis seminarium:
Podczas seminarium przyjrzymy się zadaniom wymagającym rozważania przypadków i zastanowimy się jak dzięki nim rozpocząć przygodę z OMJ.
7 września 2024 r. (sobota), godz. 10:00-12:00
Wielościany — Mateusz Dębowski
Krótki opis seminarium:
Podczas seminarium rozwiążemy wybrane zadania dotyczące siatek, przekrojów i istnieniu czworościanów, sześcianów i ogólnie wielościanów.
13 września 2024 r. (piątek), godz. 18:00-20:00
Potęgi dwójki — Arkadiusz Męcel
Krótki opis seminarium:
Przyjrzymy się przykładom zadań dotyczących podzielności, w których pojawiają się tytułowe liczby. Odpowiemy też na kilka pytań dotyczących zapisu dziesiętnego potęg dwójki.
14 września 2024 r. (sobota), godz. 10:00-12:00
Na ile sposobów...? — Łukasz Bożyk
Krótki opis seminarium:
Tematem seminarium będą zadania, w których do rozwiązania przydatna jest umiejętność systematycznego zliczania obiektów --- tak, aby żadnego nie pominąć, ani nie policzyć wielokrotnie.
20 września 2024 r. (piątek), godz. 18:00-20:00
Okręgi i pola — Dominika Regiec-Cieszyńska
Krótki opis seminarium:
Zajmiemy się rozwiązywaniem, nierzadko zaskakujących, zagadek geometrycznych związanych z pojęciami okręgu i pola. Przydadzą nam się w tym celu podstawowe własności okręgów i elementarne metody w geometrii.
21 września 2024 r. (sobota), godz. 10:00-12:00
Ułamki — Filip Majewski
Krótki opis seminarium:
Brzmi niepozornie, ale nie dajmy się zwieść. Podstawowe operacje na ułamkach zwykłych, podparte przekształceniami algebraicznymi, wystarczą, by poszukiwać odpowiedzi na ciekawie sformułowane pytania.