Seminaria zdalne dla nauczycieli matematyki

ostatnia modyfikacja 3.09.2023

Zdalne seminaria olimpijskie to inicjatywa Komitetu Głównego Olimpiady Matematycznej Juniorów mająca na celu promocję Olimpiady i dotarcie do nauczycieli matematyki pracujących w całej Polsce. Polegają one na wspólnym rozwiązywaniu zadań o tematyce olimpijskiej i dyskusji związanych z nimi rezultatów, przystępnych dla uczniów szkoły podstawowej. Zajęcia podzielone są na dwie grupy zaawansowania.

  • Początki z OMJ – dla nauczycieli rozpoczynających pracę z zadaniami olimpijskimi w szkole podstawowej
  • Na kółku OMJ – dla nauczycieli prowadzących koła olimpijskie w szkole podstawowej
Zadania z poprzednich seminariów znaleźć można w zakładce ,,Dla nauczyciela".


Zdalne seminaria olimpijskie dla nauczycieli we wrześniu 2023 r.

Zajęcia w grupach będą odbywać się równolegle na platformie Zoom lub Google Meet, zgodnie z poniższym harmonogramem. Tematy piątkowe będą powtórzone w sobotę następnego dnia. Nauczyciel zainteresowany danym tematem może więc wybrać termin bardziej dogodny dla siebie.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, jednak ze względu na zdalną formułę spotkań konieczna jest rejestracja. Uczestnicy spotkań otrzymają potwierdzenie udziału w seminarium (po zakończeniu wszystkich seminariów).


Rejestracja jest zamknięta. Dalsze informacje przekazane zostaną na adresy zgłoszone w formularzach.


Informacja o seminariach stacjonarnych odbywających się we wrześniu 2023 roku, znajduje się w osobnej zakładce.


Harmonogram zajęć (tydzień 1)

15 września 2023 r. (piątek), godz. 19:00-20:30 oraz
16 września 2023 r. (sobota), godz. 9:30-11:00
(dwa razy ten sam temat)

Początki z OMJ. Oblicz długość – Dominika Regiec

Krótki opis seminarium:
Zadania dotyczące wyznaczania pewnych wielkości mogą stanowić dobre wprowadzenie do przeprowadzania rozumowań geometrycznych, ale też być interesującą zagadką samą w sobie. W trakcie seminarium będziemy stosować różnorodne elementarne metody geometryczne do wyznaczania długości odcinków w zadanych konfiguracjach.

Na kółku OMJ. Ekstremalne iloczyny – Arkadiusz Męcel

Krótki opis seminarium:
Wśród iloczynów liczb całkowitych dwa typy odgrywają szczególną rolę: są to z jednej strony potęgi, a z drugiej – iloczyny liczb względnie pierwszych. Ich rozkłady na czynniki pierwsze mają specyficzne własności, wykorzystywane nierzadko w zadaniach konkursowych.


Harmonogram zajęć (tydzień 2)

22 września 2023 r. (piątek), godz. 19:00-20:30 oraz
23 września 2023 r. (sobota), godz. 9:30-11:00
(dwa razy ten sam temat)

Początki z OMJ. Magiczne tabelki – Łukasz Bożyk

Krótki opis seminarium:
Łamigłówki diagramowe i związane z nimi rozumowania dedukcyjne mogą okazać się dobrym i przystępnym wprowadzeniem do świata zadań olimpijskich. Podczas seminarium przyjrzyjmy się przykładom zarówno łamigłówek, które mają w sobie coś z zadań olimpijskich, jak i zadań olimpijskich, które mają w sobie coś z łamigłówek.

Na kółku OMJ. Znajomości – Konrad Majewski

Krótki opis seminarium:
"Na przyjęcie przyszło 15 osób, wśród których niektóre pary osób się znają." Takie zdanie może być początkiem zarówno ciekawej historii jak i zadania olimpijskiego. Na przykładzie zadań tego typu omówimy wiele technik, które znajdują zastosowanie w rozwiązywaniu zadań kombinatorycznych.