Podsumowanie XIX Olimpiady Matematycznej Juniorów (2023/2024)

dodano dnia 27.06.2024

Do zawodów pierwszego stopnia XIX OMJ przystąpiło 6277 uczniów z 963 szkół podstawowych. Podobnie jak w latach ubiegłych, zawody te składały się z dwóch części: testowej i korespondencyjnej. Część testowa polegała na rozwiązaniu 15 zadań zamkniętych w ciągu 75 minut. Uczniowie odpowiadali na pytania testowe w swoich szkołach w dniu 28 września 2023 r. W części testowej udział wzięło 6193 uczniów (po weryfikacji dokumentacji).

Część korespondencyjna składała się z 7 zadań otwartych, na rozwiązanie których uczestnicy mieli czas od 1 września do 16 października 2024 r. Rozwiązania zadań uczniowie przesyłali bezpośrednio lub za pośrednictwem szkoły do właściwego Komitetu Okręgowego, w którym prace te podlegały ocenie. W rczęści korespondencyjnej udział wzięło 2394 uczniów.

Do zawodów drugiego stopnia, które odbyły się w dniu 13 stycznia 2024 r., zakwalifikowano łącznie 1307 uczniów z 669 szkół podstawowych. Do zawodów przystąpiło ostatecznie 1198 uczniów. Uczestnicy rozwiązywali przez 180 minut 5 zadań otwartych. Zawody przeprowadzone zostały w całości w formie stacjonarnej w 17 lokalizacjach. W trakcie zawodów przeprowadzone zostały seminaria olimpijskie dla nauczycieli matematyki oraz omówienia.

O kwalifikacji do zawodów trzeciego stopnia decydowała liczba punktów uzyskanych na zawodach drugiego stopnia. Po raz pierwszy od kilku lat procedurę składania odwołań od ocen wystawionych na centralnym sprawdzaniu poprzedziło ogłoszenie przez Komitet Główny progu kwalifikującego do zawodów finałowych. Po rozpatrzeniu odwołań do zawodów trzeciego stopnia zakwalifikowano 120 uczniów z 91 szkół podstawowych. Próg kwalifikacyjny wyniósł 19 punktów.

Zawody finałowe przeprowadzone zostały w dniu 16 marca 2024 r. na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnicy (podobnie jak w przypadku zawodów drugiego stopnia) rozwiązywali przez 180 minut 5 zadań otwartych. Równolegle do zawodów odbyło się seminarium dla nauczycieli matematyki, prowadzone przez Bartłomieja Bzdęgę, a po ich zakończeniu odbyło się omówienie, prowadzone przez kadrę IKOMJ.

Komitet Główny Olimpiady Matematycznej Juniorów zdecydował się przyznać 56 tytułów laureata I, II i III stopnia oraz 64 tytuły finalisty. Najlepsi spośród laureatów zostali zaproszeni do udziału w jednym z dwóch Obozów Naukowych OMJ, które odbyły się w ośrodku Wieczernik w Świętej Katarzynie w dniach 2-16 czerwca 2024 r. oraz do reprezentowania Polski na XII Czesko-Polsko-Słowackich Zawodach Matematycznych Juniorów, które odbyły się w miejscowości Karlovie pod Pradědem (Czechy) w dniach 19-22 maja 2024 r.

Uroczystość zakończenia XIX Olimpiady Matematycznej Juniorów odbyła się w dniu 17 marca 2024 r. w Małej Auli Politechniki Warszawskiej w Gmachu Głównym PW. Uroczystość, podczas której została ogłoszona lista laureatów XIX OMJ, poprowadzili przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematyki prof. Krzysztof Chełmiński i przewodniczący Komitetu Głównego OMJ dr Arkadiusz Męcel. Ministerstwo Edukacji Narodowej reprezentowane było podczas zakończenia Olimpiady przez wiceminister dr Katarzynę Lubnauer.

Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej - organizator OMJ - ze środków uzyskanych z darowizny Fundacji mBanku przyznało najlepszym laureatom XIX OMJ stypendia motywacyjne w ramach programu stypendialnego „Mistrzowie Matematyki” Fundacji mBanku. Lista stypendystów oraz ważne informacje dotyczące warunków oraz sposobu przekazania stypendium znajdują się w poniższym komunikacie. Komitet Główny OMJ dziękuje Fundacji mBanku oraz redakcji czasopisma „Delta” za ufundowanie finalistom i laureatom OMJ nagród.

Biorąc pod uwagę obiecujące wyniki w zawodach drugiego stopnia uzyskane przez 33 uczniów klas 4-7 niebędących finalistami Olimpiady, Komitet Główny postanowił wystosować po raz drugi listy gratulacyjne, które przesłane zostały na adresy szkół uczestników.

Komitet Główny kontynuował w trakcie XIX OMJ działalność mającą na celu przybliżenie zadań olimpijskich uczestnikom i ich nauczycielom. Po raz pierwszy od czasów pandemii przeprowadzono serię stacjonarnych wrześniowych seminariów olimpijskich dla nauczycieli w kilkunastu miastach w Polsce. Kontynuowano również seminaria przeprowadzone w formie zdalnej.

Do dyspozycji uczniów przygotowujących się do zawodów finałowych oraz do startów na poziomie szkoły ponadpodstawowej udostępnione zostały broszury z Obozów Naukowych OMJ:

Pomiędzy drugim a trzecim etapem na Facebooku OMJ grupa zawierająca m.in. byłych laureatów OMJ - w skład której wchodzili Miłosz Płatek, Antoni Łuczak, Oleksii Iermolenko, Kordian Pisarek, Filip Manijak i Konstanty Smolira - prowadziła kolejną edycję Internetowego Koła OMJ na Facebooku. Opublikowano serię skryptów oraz przeprowadzono konkursy zadaniowe. Komitet Główny składa całej Kadrze Koła serdeczne podziękowania!

W stosunku do poprzedniej edycji (8427 uczniów z 1136 szkół) liczba uczestników Olimpiady spadła o 25%. Przyczyną wydaje się przede wszystkim obniżona liczba uczniów klas ósmych w roczniku. W szczególności w roku 2022 w teście wzięło udział 6248 ósmoklasistów, a w roku 2023 uczestników testu z klas ósmych było jedynie 2841. O ponad tysiąc osób wzrosła natomiast liczba siódmoklasistów (biorących udział w teście). Liczba uczestników zawodów II stopnia była jednak podobna jak w poprzednich latach. Czynnik demograficzny miał, obok podstawowego kryterium merytorycznego określonego w punkcie 4.5(i) Regulaminu Olimpiady, istotne znaczenie przy wyborze przez Komitet Główny OMJ progu kwalifikującego do zawodów finałowych.

Komitet Główny OMJ pragnie gorąco podziękować Instytutowi Matematycznemu PAN, Wydziałowi Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego za pomoc w organizacji Olimpiad oraz instytucjom edukacyjnym, które zgodziły się na udostępnienie miejsca podczas zawodów drugiego i trzeciego stopnia. Serdecznie dziękujemy Politechnice Warszawskiej za udostępnienie Olimpiadzie możliwości przeprowadzenia uroczystego zakończenia w Małej Auli.

Serdecznie dziękujemy firmie Google, która wspiera OMJ w ramach licencji Google Workspace for Education.


Uczestnicy zakwalifikowani do zawodów drugiego stopnia XIX OMJ (2022/2023)


Uczestnicy zakwalifikowani do zawodów trzeciego stopnia XIX OMJ (2023/2024)


Lista laureatów i finalistów XIX OMJ (2023/2024) oraz komunikat prasowy.


Zadania konkursowe XIX Olimpiady Matematycznej Juniorów (2023/2024)

OMJ Zawody I stopnia Zawody II stopnia Zawody III stopnia
Część testowa Część korespond.
Zad. Odp. Rozw. Stat. Zad. Rozw. Stat. Zad. Rozw. Stat. Zad. Rozw. Stat.
XIX
2023/24
Pdf_icon Mininet Pdf_icon Pdf_icon Pdf_icon Pdf_icon Pdf_icon Pdf_icon Pdf_icon Pdf_icon Pdf_icon Pdf_icon Pdf_icon

Zadania XII Czesko-Polsko-Słowackich Zawodów Matematycznych Juniorów (maj 2024 r.)

Zawody indywidualne Zawody drużynowe
zad. rozw. wyniki zad. rozw. wyniki
XII CPSJ
(maj 2024)
Pdf_icon Pdf_icon Pdf_icon Pdf_icon Pdf_icon

Składy Komitetów Głównego oraz Okręgowych OMJ w roku szkolnym 2023/2024
Plakat z zadaniami części korespondencyjnej XIX OMJ (2022/2023)